Admin

Student Achievements

TSA

The following students will advance to the State Competition

Shamira Cervantes and Melissa Hernandez-3rd in Forensic Technology

BPA

The following students will advance to the National Competition

Leilani Diaz-1st Place in the State in Website Design Team

Nancy Garcia-1st Place in the State in Website Design Team

Daisy Espinoza-1st Place in the State in Website Design Team

Emma Montiel-1st Place in the State in Website Design Team

Jester Urbina-2nd Place in the State in Keyboarding / 2nd Place in the State in Administrative Support Team

Lizbeth Alvarez-2nd Place in the State in Administrative Support Team

Aaliyah A. Jones-2nd Place in the State in Administrative Support Team


The following students will advance to the State Competition

Jester Urbina-1st Place in Keyboarding / 1st in Administrative Support Team

Lizbeth Alvarez-1st Place in Spreadsheet / 1st in Administrative Support Team

Aaliyah A. Jones-1st Place in Administrative Support Team

Emma Montiel-2nd Place in Prepared Speaking / 2nd Place in Website Design Team

Carlos Vazquez-3rd Place in Graphic Design

Leilani Diaz-2nd Place in Website Design Team

Nancy Garcia-2nd Place in Website Design Team

Daisy Espinoza-2nd Place in Website Design Team

Bellissa Bolanos-2nd Place in Video Production Team

Mia Smith-2nd Place in Video Production Team

Reyna Flores-2nd Place in Video Production Team

Julissa Amaya-2nd Place in Video Production Team

 Science

The following students will advance to Regional Science Fair at the University of Houston

Amy Mercado-2nd Place in Behavioral & Social Science Category

Nicholas Burton Purifoy-2nd Place in Plant Science Category

Daniela Borja-1st Place in Environmental Science Category

Nancy Luu-1st Place in Chemistry Category

Jorge Aguilar-1st Place in Physics & Astronomy Category

Robert Arroyo-1st Place in Physics & Astronomy Category

Additional Awards and Honors

Nancy Luu & Daniela Borja -2nd Place Grade 8 Science Bowl

Daniela Borja-1st Place Science Laboratory Notebook

Drew Academy was recognized and received the district banner for JASON Learning Through STEM Exploration.

Spelling Bee

The following student will advance to the televised Regional Spelling Bee on April 7, 2018

Miguel Gonzales-Runner up in Aldine District Spelling Bee

Youth Art Month

The following student will have their artwork on display for the month of March at the Bob Bullock History Museum in Austin, Texas

Graciela Padron-Sippin’ Straws Photography

Theatre Arts

2nd place over all in Aldine’s Middle School One Act Play Contest for the adaptation of “To Be Young, Gifted and Black” by Lorraine Hansberry

Additional Awards

Courtney Neal (portrayed Lorraine Hansberry)-Honorable Mention All Star Cast 

Dakaria Dawson-All Star Cast

Ka'Lon Scott-All Star Cast

Matthew Wells-All Star Cast

Emma Montiel-Best Supporting Actress

Choir

The following students performed with 280 students in the Treble and Mixed Region Choir at DeKaney High School.

Gianna Benjamin and Cheyenne Willis Bumper

Badger Dance Company

Crowd Pleaser Dance Competition

1st runner-Lyrical

Texas State Champion- Modern

Texas State Champion- Novelty

1st runner up- Hip Hop

1st runner up- Jazz

Texas State Champion- Contemporary

2nd runner up- Small Ensemble

Texas State Sweepstakes

2nd runner up in their entire division